Logo NamIT

Opieka serwisowa stron i sklepów internetowych

1

Wstęp: Zagrożenia

Strona internetowa jest jednym z elementów, który w dzisiejszych czasach posiada prawie każda firma. Większość stron i sklepów tworzona jest na bazie systemów CMS (np. Joomla lub Wordpress). Model ten ułatwia tworzenie, daje sporo możliwości, ale również niesie za sobą zagrożenia.

Podstawą utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa jest regularna aktualizacja systemu CMS oraz użytych komponentów. Dzięki czemu naprawiane są znalezione błędy w zabezpieczeniach, jak również dodawane nowe funkcjonalności. Kolejna ważna czynność to systematyczne wykonywanie kopii zapasowych, przede wszystkich w sklepach internetowych, gdzie często wprowadzane są zmiany.

jestem właścicielem małej firmy, nie mam wrogów, czy jest czym się martwić ?

Powyższe pytanie pojawia się często. Odpowiedź brzmi: TAK.

Niezależnie od tego czy to strona małej firmy czy korporacji - zagrożenie dotyczy wszystkich. Ataku może dokonać haker, aby osiągnąć konkretny cel. Może tego dokonać dla zabawy każdy, kto potrafi używać wyszukiwarki internetowej i dzięki  darmowym narzędziom, może przeskanować stronę w poszukiwaniu błędów w zabezpieczeniach. W przypadku znalezienia luki, bez większych problemów można znaleźć informację jak ją wykorzystać. Włamanie i przejęcie strony może być również wykonane przez złośliwy program, który skanuje strony dostępne w wyszukiwarce w poszukiwaniu luk w zabezpieczeniach.

Podsumowanie

Przyczyną sporej ilości włamań są nieaktualizowane regularnie systemy CMS, dlatego pomyśl o obsłudze serwisowej - najlepiej w momencie, gdy Decydujesz na stworzenie strony. Późniejsze straty mogą być wyższe niż koszt kilkuletniej opieki serwisowej

2

Oferta opieki serwisowej

Ze względu na różnorodność usług, które mogą być świadczone w ramach opieki nad stronami i sklepami internetowymi - zostały one podzielone na kilka pakietów:

Pakiet bezpieczeństwa

  • Aktualizacje systemu CMS.
  • Aktualizacje komponentów użytych na stronie.
  • Audyty konfiguracji konta hostingowego.
  • Wykonywanie kopii zapasowych przechowywanych na koncie hostingowym (na życzenie mogą być przechowywane w miejscu wyznaczonych przez klienta).
  • Przywracanie strony z kopii zapasowych w razie potrzeby.
  • Instalacja dodatkowego komponentu zwiększającego bezpieczeństwo strony oraz jego aktualizacje.

Pakiet techniczny

  • Usuwanie zgłaszanych usterek.
  • Pomoc merytoryczna w kwestii obsługi.
  • Drobne zmiany w wyglądzie i funkcjonalności (przy większych zmianach, po ustaleniu z klientem, mogą być naliczane dodatkowe opłaty).
  • Okresowa optymalizacja kodu strony pod kątem prawidłowego wyświetlania w nowych wersjach przeglądarek internetowych.

Pakiet funkcjonalny

  • Pełna obsługa strony lub sklepu internetowego.
  • Wprowadzanie zmian wysyłanych np. pocztą elektroniczną.

Pakiet usług może być również dobrany indywidualnie do potrzeb klienta.

3

Koszt opieki serwisowej

Koszt wsparcia ustalany jest indywidualnie w zależności od złożoności strony oraz wybranych pakietów. Sposób rozliczania może być miesięczny, kwartalny lub roczny. Płatność na podstawie wystawianych faktur VAT.

Możesz też skorzystać z jednorazowej usługi aktualizacji.

4

Marketing i pozycjonowanie

Wysokie pozycje w wyszukiwarce, lokalny marketing, reklama kontekstowa oraz widoczność w mediach społecznościowych są ważnymi czynnikami, pomocnymi przy pozyskiwaniu nowych klientów.

Jeżeli Potrzebujesz pomocy w tym temacie, Skontaktuj się, aby porozmawiać o szczegółach.

Sprawdź również:

Strony i sklepy internetowe - informacje podstawowe Przykładowe realizacje

Co może się wydarzyć przy braku aktualizacji systemu CMS (np. Joomla lub Wordpress) ?

włamanie

WŁAMANIE

Osoba dokonująca włamania wykorzystuje przeważnie niezałatane luki bezpieczeństwa, Daje to wiele możliwości, które mogą być wykorzystane, aby zaszkodzić firmie.
kradzież danych osobowych

Kradzież danych osobowych

Dokonując włamania haker może przejąć dane osobowe klientów. W świetle ustawy RODO może z tego powodu pojawić się wiele problemów.
straty finansowe

Straty finansowe

Haker może podmienić nr konta bankowego oraz dane automatycznych płatności. Przez co wszelkie płatności będą kierowane na niewłaściwe konto.
usunięcie z wyszukiwarki

Usunięcie z wyszukiwarki

Zainfekowane strony są często blokowane przez wyszukiwarki internetowe. Jej ponowne przywrócenie może zająć sporo czasu.
problemy z wyświetlaniem

Problemy z wyświetlaniem

Przeglądarki internetowe podczas aktualizacji dostosowują wyświetlanie stron do najnowszych standardów, przez co stare nieaktualizowane serwisy mogą wyświetlać się nieprawidłowo.
spadek pozycji

Spadek pozycji

Wyszukiwarki co jakiś czas wprowadzają nowe zalecenia, jakie powinny spełniać strony, aby osiągnąć wysokie pozycje. Zalecenia to są również wprowadzane w aktualizacjach systemu CMS i komponentów.